Зеленський підписав закон про трансплантацію в Україні: що зміниться

трансплантація, лікарі
Фото: пресслужба Офiсу президента | Зеленський підписав закон про трансплантацію

Згідно з документом, свою згоду можна буде надати за допомогою електронних ресурсів, а всі види трансплантації для пацієнта будуть безкоштовними. За них заплатить держава.

Related video

Українці тепер можуть через портал "Дія" прижиттєво дати згоду або незгоду на пожертву своїх органів для трансплантації у випадку смерті. А всі трансплантації в Україні будуть оплачуватися з держбюджету, і для пацієнта вони будуть абсолютно безкоштовні. Це передбачено в Законі "Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині" № 1967-ІХ, ухваленому Верховною Радою 16 грудня 2021 року, який президент України Володимир Зеленський підписав сьогодні, 5 січня. Про це повідомляє пресслужба глави держави.

Що передбачає закон?

  • Держава оплачує усі види трансплантації. Для пацієнта вони будуть безкоштовними. Також із бюджету покриватимуть витрати лікарень, пов'язані з проведенням відповідних операцій
  • Підбір пари "донор-реципієнт" здійснюватиме Єдина державна система трансплантації за допомогою спеціальних критеріїв.
  • Нотаріальне засвідчення відповідної згоди чи відмови більше не потрібне.
  • Згоду або відмову на трансплантацію після смерті можна дати ще за життя в електронній формі.

За інформацією МОЗ, в 2021 році в Україні здійснено понад 300 трансплантацій, це вдвічі більше, ніж у 2020 році, та майже в чотири рази більше, ніж у 2019 році.

Наразі в Україні функціонують 26 центрів трансплантації, витрати за операції яким повністю покриваються з держбюджету.

Раніше Фокус писав, що в Україні вперше провели трансплантацію серця 13-річній дитині. Надскладну операцію зробили у Львівській клінічній лікарні.