Падіння ВВП з початку року прискорилося до 2,8%, — Мінекономіки

карантин, обмеження, робота, поле, трактор, фото
Фото: dyvys.info | Завод німецької компанії Leoni в Стрийському районі Львівської області

Негативний внесок в динаміку ВВП внесли майже всі ключові види економічної діяльності, крім внутрішньої торгівлі.

У січні — лютому реальний ВВП України скоротився на 2,8% у річному вираженні. Аналогічний показник за підсумками січня був 2,6%. Такі дані наводяться в огляді економічної активності, опублікованому Мінекономіки.

Скорочення зведеного індексу виробництва (ЗІВ) товарів і послуг за основними видами економічної діяльності у січні — лютому склало 4,2% (у січні — 4,0%).

ввп, динаміка, індекс, виробництво, графік

Негативні результати за перші два місяці цього року продемонстрували:

  • промисловість — через зниження економічної активності і попиту на продукцію галузі, дії протекціоністських заходів, низького врожаю, тривалої інвестиційної паузи і високу конкуренцію;
  • будівництво — через несприятливі погодні умови для проведення будівельних робіт і зниження попиту з боку як реального сектора економіки, так і держави;
  • транспорт — переважно через істотне падіння у сфері пасажирських перевезень в умовах карантинних обмежень у більшості країн світу та зменшення обсягів вантажних перевезень на тлі млявої економічної активності та погіршенням ситуації у трубопровідному транспорті через зниження попиту на транзитні послуги української ГТС з боку країн ЄС;
  • сільське господарство — невисокий урожай минулого року призвів до подорожчання кормової бази у тваринництві та збільшення витратності виробництва. Крім того, через спалахи пташиного грипу в Україні низка країн обмежила закупівлі продукції птахівництва, що негативно відбилося на обсягах виробництва.

Позитивні результати продемонструвала тільки внутрішня торгівля.

ввп, компоненти, 2021, зміна, статистика

У звіті зроблено висновок, що швидкість економічного відновлення залежатиме від тривалості і ступеня жорсткості карантину. Зараз очевидно, що у першому кварталі поточного року збережеться негативна динаміка розвитку, а відновлення почнеться з другого кварталу, з урахуванням поширення процесів вакцинації як у світі, так і всередині країни.

Нагадаємо, міністр економіки Ігор Петрашко днями говорив, що падіння ВВП у першому кварталі очікується на рівні 2,2%.

У держбюджеті на 2021 рік закладено зростання ВВП на рівні 4,6%. У НБУ підтвердили прогноз зростання української економіки у 2021 році на 4,2%.

Згідно з даними Держстату, реальний ВВП України у 2020 році зменшився на 4% порівняно з 2019 роком. До цього цей показник збільшувався чотири роки поспіль.