Договір дорожчий за гроші. Чому не варто економити на нотаріусі, здаючи нерухомість в оренду

Найчастіше люди здають нерухомість в оренду на тривалий термін, не обтяжуючи себе нотаріальним завіренням договору. Хтось заощаджує на оформленні, а хтось — на податках. Якщо орендодавець та орендар — люди пристойні та розсудливі, то все чудово. А якщо ні — починається мігрень.

довгострокова оренда нерухомості
Фото: З відкритих джерел | Найчастіше люди здають нерухомість в оренду на тривалий термін, не обтяжуючи себе нотаріальним завіренням договору.
Related video

Найчастіше люди здають нерухомість в оренду на тривалий термін, не обтяжуючи себе нотаріальним завіренням договору. Хтось заощаджує на оформленні, а хтось — на сплаті податків. Якщо орендодавець та орендар — люди пристойні та розсудливі, то все чудово. А от якщо "хтось де-не-де в нас часом ...", то починається мігрень.

Важливо розуміти, що договір, складений у простій письмовій формі, є нікчемним, якщо укладено на три роки та більше. Іншими словами, він просто недійсний через закон. І це означає, що борги з орендної плати на його підставі стягнути не вдасться.

З іншого боку, ми маємо статтю 1212 Цивільного кодексу, на підставі якої дуже навіть можна стягнути плату за користування приміщенням. І буквально днями Верховний суд вибухнув таким рішенням.

У чому його суть? Якщо договір нікчемний, то орендар весь цей час користувався чужим приміщенням без будь-яких підстав. А це означає, що орендодавець має право вимагати від нього повернення необґрунтованого збагачення у розмірі вартості оренди.

Завдання орендодавця тут — довести, що об'єкт нерухомості був фактично переданий в оренду, а також довести вартість цієї самої оренди.

Важливо
Квадратні метри щастя. На що звернути увагу при купівлі квартири на вторинному ринку
Квадратні метри щастя. На що звернути увагу при купівлі квартири на вторинному ринку

Проте я б не радив ризикувати, укладаючи договір оренди на такий довгий термін, але без нотаріального посвідчення. Ні орендаря, ні орендодавця ця бумаженція не захистить. Власник приміщення може будь-якої миті виставити орендаря на вулицю, а той, зі свого боку, вільний з'їхати не розплатившись.

Бажаєте заощадити на послугах нотаріуса? Ваше право! Тоді укладайте договір на два роки, але з можливістю мовчазного продовження. І в простій письмовій формі цей договір може бути укладений, і велика судова практика з цього питання є.

Важливо
Вище ціни, довше "тіні". Чому підвищення податку з продажу нерухомості не поповнить бюджет
Вище ціни, довше "тіні". Чому підвищення податку з продажу нерухомості не поповнить бюджет

Наступного разу я розповім вам, як оформляти оренду нерухомості в оренду так, щоб заощадити на сплаті податків, а також тому, як захиститися від недбайливого орендаря і мінімізувати збитки від псування майна.

Першоджерело.