Як у фільмі "Контакт". На орбіті зірки Вега може обертатися величезна екзопланета

Вега, зірка, екзопланета
Фото: sound

Дослідники вважають, що навколо найближчої до Сонця зірки може обертатися "гарячий Нептун".

Астрономи вважають, що навколо найближчої до Сонця зірки Вега обертається планета. Зірку видно в літньому нічному небі, як частину Літньо-осіннього трикутника, власне вона була джерелом інопланетного сигналу в фільмі "Контакт". Про це повідомляє Forbes.

Вега — це зірка, за якою вимірюється яскравість інших небесних об'єктів, тому її часто називають зіркою нульової видимої величини.

У рамках 10-річного дослідження Веги зʼясувалося, що навколо зірки може обертатися екзопланета типу "гарячий Нептун".

Зірка "нульової величини" Вега — найяскравіша в крихітному сузір'ї Ліри. Молода зірка, віком майже 450 млн років, знаходиться на відстані 25 світлових років від нас, а це всього лише 240 трлн км, що за космічними мірками досить близько.

Близьке розташування Веги зробило її об'єктом багатьох досліджень. У 1850 році Вега стала першою зіркою, крім Сонця, яку змогли сфотографувати, а 22 роки потому було зроблене перше спектрографічне зображення зірки.

Вега, зірка, екзопланета
Фото: Вега

"Було б цікаво знайти планету навколо Веги, тому що вона дозволить вивчити нову планету так, як це було б неможливо з більш тьмяними зірками", — говорить астроном із Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики Семюел Квінн.

До цього вчені знали, що навколо Веги обертається диск із пилу, але до сих пір планети не були знайдені. Щоправда, деякі ознаки присутності планети все ж були, наприклад, невеликі "коливання" зірки.

"Якщо навколо зірки є планета, вона може тягнути за зірку, примушуючи її розгойдуватися назад і вперед", — зазначає Квінн.

Дані вказують на те, що планети обертаються навколо Веги кожні 2,4 дні, а температура на її поверхні сягає 2 976°C, роблячи її другим найгарячішим світом, відомим науці. За словами дослідників, через таку близькість до зірки, навіть залізо в атмосфері планети перетворюватиметься на газ.

"Ця планета схожа за розмірами на Нептун й такого ж розміру, як Юпітер. Її орбіта ближче до Веги, ніж Меркурій до Сонця", — говорить автор дослідження з Університету Колорадо Спенсер Херт.

Також він зазначає, що навколо Веги може бути більше планет.

"Це величезна система, набагато більша, ніж наша Сонячня система. У ній можуть бути й інші планети. Питання лише в тому, чи зможемо ми їх знайти", — підсумував учений.

Дослідники сподіваються, що майбутній космічний телескоп Джеймса Вебба й телескоп Ненсі Грейс Роман допоможуть безпосередньо спостерігати за Вегою. Також можливо, що світло від гарячої та яскравої зірки, може зробити планету видимої в інфрачервоному діапазоні.