Вчені з'ясували, що собаки бронзового століття були вегетаріанцями

вовк
Фото: Smithsonian Magazine

3000 років тому вихованці їли переважно злаки, хоча їх попередники, одомашнені мисливцями-збирачами, харчувалися м'ясом.

Вчені в Іспанії проаналізували останки собак, які померли 3 тисячі років тому і зʼясували, що вихованці з Бронзового століття були вегетаріанцями. Про це пише Daily Mail.

Знайдені останки собак датуються періодом між 1300 і 550 рр. до н.е. і вчені вважають, що хоч їх побратими з більш раннього періоду харчувалися мʼясом, яке залишалося від бенкету їх господарів — мисливців-збирачів, то собаки Бронзового століття сиділи на вегетаріанській дієті.

У їхньому раціоні переважали злаки, такі як просо. Швидше за все це відбувалося тому що їх господарі також майже не їли мʼяса. Собаки пасли худобу і захищали будинки, а багата вуглеводами дієта забезпечувала їх енергією.

"Коли людські спільноти в епоху неоліту стали вирощувати рослини самі, а не збирати їх, і стали менше полювати, то їх дієту переважно складали овочі та злаки", — зазначає Сільвія Альбізурі, зооархеолог з Університету Барселони.

собака, бронзовий вік, розкопки
Останки собаки, знайдені в Іспанії

Коли собаки були одомашнені, є темою дискусій вчених. Одні вчені вважають, що це сталося 14 000 років тому, а інші — 40 000 років тому.

Багато вчених-еволюціоністів вважають, що вперше собаки були одомашнені в Євразії, коли популяція вовків на околиці табору мисливців-збирачів камʼяного століття почала харчуватися залишками їх трапез.

"Поточна гіпотеза полягає у тому, що одомашнення собак, ймовірно, виникло пасивно, коли популяція вовків жила на околицях таборів мисливців-збирачів, харчуючись відходами", — вважає Крішна Вірама, професор з Університету Стоні Брук. І у менш агресивних вовків склалися взаємовигідні відносини з людьми.

Археологи вивчили останки 36 собак, знайдені в Кан-Рокета, археологічному обʼєкті приблизно за 15 миль на північ від Барселони, який був вперше заселений у Камʼяному столітті. Собаки були поховані, що означає, що про них дбали. Виявилося, що десять собак були всеїдними, а девʼять мали дієту з високим вмістом мʼяса. Але у 17 майже не було ознак поїдання мʼяса тварин, за даними вчених, рівень вуглецю і азоту в їх кістках майже не відрізнявся від рівня у кістках великої рогатої худоби, яку вони охороняли.

собака, бронзовий вік, розкопки
Останки собаки, знайдені в Іспанії/Фото: Journal of Wourld Prehistory

Однак вегетаріанство було притаманне собакам тільки у тих регіонах, де їх господарі займалися сільським господарством. У холоднішому кліматі, де спільноти мисливців-збирачів проіснували довше, собаки залишалися мʼясоїдами.

Сучасні собаки, на відміну від котів, також можуть харчуватися виключно злаками і овочами, але перш ніж садити вихованця на вегетаріанську дієту, варто проконсультуватися з ветеринаром, зазначають лікарі.