Від Гагаріна до Маска. Як польоти в космос, готель на орбіті та будинки на Місяці стають все доступнішими

мкс, астронавт, космос
Фото: ISS | Астронавт за межами МКС на тлі Землі

Виповнилося 60 років від дня першого польоту людини в космос. 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін сказав своє знамените: "Поїхали!" — і в освоєнні космосу настала нова ера.

12 квітня 1961 радянський космонавт Юрій Гагарін став першою людиною в космосі. Перший політ тривав всього — або цілих! — 108 хвилин, після чого Гагарін приземлився у Саратовській області, недалеко від міста Енгельс, вже світовою знаменитістю.

Юрій Гагарін, людина в космосі, перший космонавт, освоєння космосу
Юрій Гагарін — перша людина, що побувала в космосі

Настала ера космічних польотів і якийсь час гонка була дуже напруженою. Однак зараз, незважаючи на те, що в пресі постійно зʼявляються новини про нові плани на освоєння космосу, а Ілон Маск збирається освоювати Марс, космічні змагання явно зменшили темп. З очевидних причин — це занадто дорого. Остання висадка людей на Місяць сталася у 1972 році, регулярними залишаються лише польоти на МКС, вартість яких, завдяки все тому ж Маску, значно знизилася, переставши бути прерогативою Росії.

І все жми чекаємо освоєння Місяця, появи готелю на орбіті та колонізації Марса. Зараз це вже не здається розділом з фантастичною книги, а цілком логічним розвитком подій. У день космічного ювілею Фокус згадує про неабиякі події, які передували тому, що космічні польоти стали реальністю.

Першими в космосі були собаки і мавпи

4 жовтня 1957 відбувся запуск першого штучного супутника Землі "Супутник-1". А першими живими істотами, які брали участь в космічних випробуваннях, стали собаки. Розглядалася можливість використовувати для цих цілей мавп, проте вони погано піддавалися дресируванню і поводили себе непередбачувано, тому вибір припав на "кращих друзів людини". До того ж використовували собак і в СРСР, і в КНР.

Першими на балістичну ракету у верхні шари атмосфери, до умовної межі з космосом, полетіли собаки Дезік і Циган у 1951 році. 20-хвилинний політ собаки перенесли добре. Циган більше в космос не літав, а Дезіка, через кілька місяців, з "напарницею" на прізвисько Лисиця відправили у повторний політ, який собаки не пережили.

Знаменита Лайка полетіла в космос 3 листопада 1957 року. Її повернення не планувалося: собака повинна була прожити на борту "Супутника-2" близько тижня, в останню порцію корму додали отруту, щоб позбавити її від мук. Однак тварина загинула через 7 годин від початку польоту від стресу і перегріву.

лайка, собаки в космосі, перший політ в космос
Лайка перед польотом в космос

Не менш знамениті Білка і Стрілка полетіли в космос у 1960 році й успішно повернулися назад. Примітно, що Стрілка згодом принесла здорове потомство і одного з її цуценят відправили у подарунок родині президента Кеннеді.

білка і стрілка, собаки в космосі, освоєння космосу, історія космічних польотів
Білка і Стрілка після повернення

Останніми в космос в 1966 році вирушили Вітерець і Угольок на кораблі-біосупутнику "Космос-110". Політ тривав 23 дня і собаки повернулися виснаженими, однак оговталися і були відправлені на пенсію.

В США у випробувальних польотах брали участь мавпи: макаки-резуси і саймірі. Весь політ вони перебували під анестезією. Пробні запуски здійснювалися ще у 1940-х рр, і найчастіше тварини гинули. Запускали мавп у космос і у Франції. В СРСР також перейняли цю практику, але подібні запуски здійснювалися вже у 1980-х рр. Останніми мавп у космос запускали в Ірані у 2013 році.

макака сем, астронавт, тварини в космосі
Сем — самець макаки, який загинув під час польоту

Достовірно підтверджений єдиний запуск кішки в космос. Він був здійснений Францією 18 жовтня 1963 року. У суборбітальний політ відправилася кішка Фелісет, яка досягла висоти більше 100 км і благополучно повернулася на землю.

кішка фелісетт, кішка-космонавт, тварини в космосі, освоєння космосу, ретро фото
Кішка Фелісетт, перша в космосі

Також в космос у межах випробувань літали черепахи, кролики, равлики, хомʼяки, тритони, перепели, миші і таргани. До речі, самка рудого таргана з романтичним імʼям Надія успішно породила потомство після польоту на борту безпілотного космічного апарату "Фотон М-3" з 14 по 26 вересня 2007 року і стала першою земною твариною, яка залишила зачате під час космічного польоту потомство.

Юрій Гагарін: перша людина в космосі

Юрій Гагарін відправився в космос і повернувся справжньою знаменитістю. Однак перед ним пробний політ здійснив манекен Іван Іванович. Щоб уникнути виникнення чуток про загиблих радянських космонавтів, манекен завбачливо прикрасили табличкою з написом "Макет".

манекен в космосі, Іван Іванович в космосі, історія космічних польотів
Манекен Іван Іванович

Дивлячись зараз на високотехнологічні скафандри астронавтів, важко уявити, що скафандр Гагаріна, наприклад, не був оснащений пристосуванням для справляння потреби, а в запалі підготовки на шолом забули нанести розпізнавальні знаки — так що фахівець з скафандрів Віктор Давидʼянц вже "на ходу" пензликом додав на шолом Юрія Олексійовича напис "СРСР".

юрій гагарин, виктор давид'янц, шолом Гагаріна, перша людина в космосі
Юрій Гагарін перед стартом

Під час польоту Гагарін був пристебнутий до крісла підвісною системою і не покидав його. Траєкторія польоту "Востоку" проходила над СРСР, Гавайськими островами, на південь від мису Горн, над Африкою. У Гагаріна не було камери або фотоапарата, на Землю він дивився через ілюмінатор. Але його самого знімала телевізійна система "Селігер" і транслювала ці дані на Землю. Все що було під рукою у першої людини в космосі — магнітофон, на який він надиктував свої враження. Але через недогляд плівка закінчилася завчасно, і Гагарін перемотав її вручну, записуючи кінець польоту поверх вже сказаних слів.

юрій гагарин, історія польотів у космос, перша людина в космосі, ретро фото
Юрій Гагарін перед стартом ракети/Всі фото: ТАСС

Гагарін за лічені дні став світовою знаменитістю. Він зробив близько 30 поїздок на запрошення урядів різних країн. Наприклад, у липнi 1961 року побував у Великобританії, де зустрівся з королевою Єлизаветою II. Під час сніданку з королівською родиною він розмовляв з принцом Філіпом про реактивну авіацію.

Головною мрією Гагаріна була мрія повернутися в космос — проте вона так і не здійснилася. У лютому 1967 року його обрали дублером Володимира Комарова для польоту на новому радянському космічному кораблі "Союз-1". Політ цього корабля закінчився загибеллю Комарова, і Гагаріна виключили зі списку екіпажів, не бажаючи ризикувати його життям. У 1968 році перший космонавт загинув, виконуючи політ на літаку МіГ-15УТИ.

Ніл Армстронг: перша людина на Місяці

Хоч США і програли у космічних перегонах перший етап, проте другий був за ними. Саме американці першими ступили на Місяць. Хоч зараз прихильники теорії змови вважають, що польоту на Місяць не було, а все знімалося у павільйоні.

Політ "Аполлона-11": відео

Але 21 липня 1969 року телекамера на борту місячного модуля американського корабля "Аполлон-11" показала світу, як Ніл Армстронг вистрибує з люка і стає першою людиною, яка може сказати, що він "примісячився". Згодом зʼясувалося, що його знамениті слова: "Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства" були експромтом.

Якщо перший політ людини в космос був засекречений, то політ "Аполлона-11" став справжнім шоу. Мільйон глядачів зібрався навколо космодрому на мисі Канаверал, щоб своїми очима побачити старт ракети, а по телевізору за подією спостерігало близько мільярда людей.

"Аполлон-11" пробув на Місяці 21 годину 36 хвилин. Армстронг залишався поза кораблем 2 години 10 хвилин, його напарник Базз Олдрін — трохи більше півтори години. Пілот командного модуля Майкл Коллінз чекав їх на навколомісячній орбіті. Системи життєзабезпечення в скафандрах були розраховані на чотири години у кожного.

Ніл Армстронг і Базз Олдрін, перші люди на Місяці, Аполлон-11
Ніл Армстронг і Базз Олдрін встановлюють на Місяці прапор США

На Місяці астронавти випробували різні способи пересування, і знайшли найзручніший… звичайну ходьбу. Також вони стали першими людьми на Місяці, які там поспали і пообідали — історична трапеза складалася з курячого супу, пирога з фініками і шинки.

До посадкової ступені, яка залишилася на Місяці, прикріпили табличку з вигравіюваною картою півкуль Землі і словами: "Тут люди з планети Земля вперше ступили на Місяць. Липень 1969 р нової ери. Ми прийшли з миром від імені всього Людства", і підписами всіх трьох астронавтів і президента Ніксона.

висадка на Місяць, перші люди на Місяці — фото
Та сама табличка/Фото: NASA

24 липня, через 195 годин 15 хвилин 21 секунду від початку експедиції, "Аполлон-11" приводнився у Тихому океані. Примітно, але вчені дуже боялися зараження неземними формами життя. Один з нирців, які спустилися з вертольота у воду — той, який мав відкрити люк "Аполлона" — був одягнений у скафандр біологічного захисту. Насамперед він передав всередину три таких самих скафандра і обробив поверхню спускового відсіку йодом. А потім астронавтам довелося сидіти кілька днів на карантині.

Запуск першого радянського супутника, політ Гагаріна і "примісячення" американських астронавтів породили ейфорію. Багатьом здавалося, що колонізація інших планет не за горами, і все життя людства радикально зміниться. Однак шостий і останній політ на Місяць відбувся у 1972 році. Командиром екіпажу був Юджин Сернан, пілотом командного модуля — Рон Еванс. В екіпаж корабля вперше увійшов геолог Гаррісон Шмітт.

Після цього місячну програму згорнули, бо нові часи вимагали скорочення бюджету.

Міжнародна космічна станція: новий етап освоєння космосу

Експлуатація МКС почалася у 1998 році. Першим на орбіті був російський блок "Зоря", другим — американський модуль "Юніті".

Сьогодні Міжнародна космічна станція — це багатоцільовий космічний дослідницький комплекс, в діяльності якого беруть участь 15 країн: Бельгія, Бразилія, Німеччина, Данія, Іспанія, Італія, Канада, Нідерланди, Норвегія, Росія, США, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія.

МКС, Міжнародна космічна станція, освоєння космосу
Сьогодні на МКС співпрацюють 15 країн світу

В основі споруди станції закладений модульний принцип. Побудова МКС відбувалося шляхом послідовного додавання до комплексу чергового модуля або блоку, який зʼєднується з уже доставленим на орбіту.

Зараз на МКС 15 основних модулів: є російські, американські, один європейський і один японський.

Станція здійснює один оберт навколо Землі приблизно за 90 хвилин і приблизно половину цього часу вона проводить у тіні нашої планети.

астронавт, мкс, освоєння космосу, людина в космосі
Астронавт працює за межами МКС

Астронавти мають власну теплицю, де вирощують зелень. Свіжа зелень, вирощена в умовах мікрогравітації, офіційно включена в меню на Міжнародній космічній станції. Однак вижити на цьому убогому раціоні неможливо, тому на МКС періодично доставляються вантажі.

Зміст станції обходиться досить дорого. У 2005 році фахівці ЄКА (Європейського космічного агентства) підрахували, що загальний бюджет проекту МКС (з початку робіт, тобто, з кінця 1980-х років, і до його передбачуваного закінчення — 2010 року) становить близько 100 мільярдів євро або 157 мільярдів доларів. Пізніше закінчення експлуатації станції "відсунули" — воно планується не раніше 2024 року. І сумарні витрати всіх країн оцінюють вже у значно більшу суму.

Відео з МКС

Оскільки МКС рухається порівняно на невисокій орбіті, існує певна ймовірність зіткнення станції або космонавтів, що виходять у відкритий космос, з так званим космічним сміттям. З огляду на космічні швидкості на орбіті, навіть малі обʼєкти здатні завдати станції серйозної шкоди.

Щоб уникнути подібних зіткнень, із Землі ведеться віддалене спостереження за пересуванням елементів космічного сміття. Якщо на певній відстані від МКС зʼявляється така загроза, екіпаж станції отримує відповідне попередження для коригування курсу. Двигуни здатні вивести станцію на вищу орбіту і таким чином уникнути зіткнення. У разі пізнього виявлення небезпеки екіпаж евакуюється з МКС.

Однак іноді зіткнення не уникнути і тоді в МКС зʼявляються отвори і, як наслідок, відбувається витік повітря. Останній такий витік стався 13 березня 2021 року в російському модулі "Зірка".

Ілон Маск: космічний романтик

На новий виток освоєння космосу космічні перегони вийшли, коли в них включився Ілон Маск. Раніше всі космічні польоти здійснювалися за рахунок бюджету країн, які і приймали участь в гонці. Саме тому вона і застопорилася, тому що якою б романтичною не здавалася можливість освоєння інших планет, але на Землі завжди знайдуться прозаїчніші мотиви витратити гроші.

У 2002 році Ілон Маск створив компанію з виробництва космічної техніки SpaceX. Сьогодні SpaceX поряд з приватною американською компанією Boeing бере участь у програмі NASA Commercial Crew Program, мета якої — доставка астронавтів у космос.

Гроші на свої космічні фантазії Маск заробив завдяки стартапам і грамотному вкладенні коштів. Тільки його частка в PayPal, на яку припадало 11,7%, принесла йому 165 мільйонів доларів.

Ракета Falcon 9 компанії SpaceX — відео

А 27 травня 202 року відбулася епохальна подія: ракета Falcon 9 компанії SpaceX вперше відправила на МКС астронавтів NASA. Це був перший в історії пілотований політ приватної компанії і перший американський пілотований політ з 2011 року. Після закриття програми Space Shuttle астронавти могли літати в космос тільки на російських "Союзах", які літали з космодрому Байконур. Середня ціна доставки одного астронавта на МКC за ці роки склала 55,3 мільйона доларів, в останні роки NASA платила "Роскосмосу" по 80 мільйонів доларів за людину.

Успіх Маска продемонстрував, що польоти стали дешевшими, Росія втратила статус "космічного візника", а у світі почалася нова ера космічних перегонів. Тим паче, що вдалий досвід Ілона Маска спровокував і інших "сильних світу цього" зацікавитися космічною тематикою.

Марсіанська експедиція

18 лютого 2021 року марсохід NASA Perseverance успішно сів на поверхню Червоної планети. Він подолав майже 500 мільйонів кілометрів космічного простору, стартувавши 30 липня 2020 року. Посадка тривала близько 7 хвилин в автоматичному режимі. За тепер уже примарсенням спостерігав весь світ.

Марсохід розміром з автомобіль і масою 1026 кг приступив до виконання дворічної наукової програми, предметом якої є дослідження кратера Езеро. Планується вивчення гірських порід, яке дозволить зʼясувати геологічні особливості регіону і клімат, який був характерний для цього місця в минулому. Також марсохід повинен оцінити життєпридатність Марсу для майбутніх колонізаторів і шукатиме сліди життя.

освоєння Марса, марсохід, польоти в космос
Марсіанський пейзаж/Всі фото: NASA

З моменту "примарсення" Perseverance став справжньою зіркою — всі його успіхи транслюються у соцмережах і жваво обговорюються вченими. Він знімає приголомшливі пейзажі, робить селфі з вертольотом Ingenuity, досліджує загадкові зелені камені і записує звуки Марсу.

Марсіанська експедиція — відео

Однак чи можна говорити про майбутню колонізацію Марса і Місяця з усією серйозністю, чи це поки ще розділи з наукової фантастики, — тут однозначної відповіді немає.

Освоєння космосу: що в майбутньому?

Останнім часом спостерігається підвищений інтерес до космічної тематики і зберігається відчуття, що ось-ось почнеться саме те, про що розповідають у науково-фантастичних фільмах. Однак в реальності все трохи прозаїчніше. І займе набагато більше часу, ніж здається.

Колонізація Місяця

З падінням ціни на космічні перевезення та ж колонізація Місяця здається цілком реальною, проте ціна все ще занадто висока. Будівництво першого будинку на Місяці коштуватиме близько 40 мільйонів доларів. Зведення інших будівель обійдеться дешевше, оскільки матеріали вже будуть знаходитися на супутнику, але вартість проживання на Місяці буде досить високою — близько 325 067 доларів на місяць.

будинок на місяці, люди в космосі, освоєння космосу
Проект будинку на Місяці
Фото: Money

9 березня 2021 року гендиректор держкорпорації "Роскосмос" (РФ) Дмитро Рогозін і керівник Китайської національної космічної адміністрації (КНКА) Чжан Кецзянь від імені урядів своїх країн підписали Меморандум про взаєморозуміння в галузі створення Міжнародної наукової місячної станції (МНМС). До співпраці запрошують всіх охочих. Однак коли ці амбітні плани здійсняться — невідомо.

Зате в США вже позначили, що американці мають намір повернутися на Місяць. І станеться це у 2024 році. NASA доручило розробку спускових апаратів для програми Artemis двом гігантам Кремнієвої долини: компанії Blue Origin, заснованої власником Amazon Джефом Безос, а також SpaceX на чолі з Ілоною Маском. Крім того, в програмі візьме участь американська компанія Dynetics.

Американці розраховують повернутися на Місяць

Місячна програма складатиметься з трьох етапів. Перший передбачає безпілотний політ встановленого на ракету SLS корабля Orion навколо Місяця і його повернення на Землю. Другий — обліт природного супутника Землі з екіпажем на борту. На третьому етапі місії NASA розраховує здійснити висадку астронавтів на Місяць у 2024 році.

"Ми не збираємося повертатися на Місяць, щоб залишити там прапори і сліди, а потім не зʼявлятися там ще 50 років. Ми вирушаємо надовго, щоб залишитися, з посадковими модулями, роботами, місяцеходами і людьми", — заявив глава адміністрації NASA Джим Брайденстайн.

Готель на орбіті

космічний готель, проект космічного готелю, люди в космосі
Це не літаюче колесо огляду, а космічний готель
Фото: Orbital Assembly Corporation

Також розглядається можливість будівництва готелю на орбіті. У 2025 році цим збирається зайнятися корпорація Orbital Assembly Corporation (OAC). Щоправда вартість самого готелю, навіть приблизна, як і вартість польоту до нього і ночі у найдешевшому номері поки не називається. Однак експерти вважають, що із запуском SpaceX Falcon 9, а в майбутньому і SpaceX Starship будівництво подібних обʼєктів буде дешевшати. Середня вартість запуску чогось в космос довгий час становила близько 8000 доларів за кілограм, але зараз знизилася до 2000 доларів за кілограм, і SpaceX прогнозує, що Starship доведе її до декількох сотень доларів. Частину модулів планується віддати під наукові дослідження, а сам готель буде мати форму колеса.

Копалини на астероїдах

Ще одна ідея, яка широко освітлена в численних серіалах і книгах — це видобуток корисних копалин на астероїдах. NASA планує місію з дослідження астероїда за допомогою орбітального апарату, запуск якого намічений на 2022 рік. Автоматизований видобуток корисних копалин на астероїдах повинен стати легким з появою ракетних технологій, які можуть доставляти близько 100 тонн корисного навантаження. Наприклад, надважка ракета-носій SpaceX Starship, яку планують використовувати для польоту на Марс. Однак поки не зовсім ясно, як доставляти цінний вантаж назад на землю так, щоб він не згорів в атмосфері, і його видобуток був фінансово вигідним.

Але в будь-якому випадку варіант з видобутком корисних копалин розглядається, тому що колонізація космосу без цього неможлива.

Колонізація Марса

І найголовніше: колонізація Марса. Про неї частіше за інших говорить Ілон Маск. Він упевнений, що у підсумку Червона планета буде тераформована для підтримки життя, як на Землі.

Плани з освоєння Марса — відео

Ілон Маск планує будувати по 100 зіркових кораблів на рік, щоб відправляти по 100 тис. осіб із Землі на Марс щоразу, коли орбіти планет будуть сприятливими.

Один з користувачів у Twitter запитав Маска, чи збирається він висадити мільйон осіб на Марсі у 2050 році. На це питання Маск відповів: "Так".

Відомо, що відстань між Землею і Марсом скорочується приблизно кожні 26 місяців. За задумом Маска, на орбіті Землі свого часу чекатимуть близько тисячі кораблів, які відправлятимуться туди протягом місяця, і у потрібний час стартуватимуть на Марс. Подорож в космосі займатиме місяці.