Маленькі хитрощі. Наземні ящірки придумали геніальний спосіб, як дихати під водою, — вчені (відео)

ящірка аноліс
Фото: Lindsey Swierk/Binghamton University

Ящірки-аноліси, які дихають повітрям, розробили прийом, що дозволяє забирати з собою повітря, коли вони пірнають у воду, рятуючись від хижаків.

"Багато ящірок пірнають у воду, а деякі переносять крайню гіпоксію, перш ніж знову спливти у присутності імовірного хижака", — говорить біолог-еволюціоніст Кріс Бочча з Королівського університету, Канада, повідомляє Sciencealert

Але біологів спантеличило те, як аноліси можуть залишатися під водою протягом 18 хвилин.

"Виявлення свідоцтв того, що аноліси "дихають" під водою, було випадковістю і не входило у мій первісний план дослідження", — поведінковий еколог Ліндсі Свірк з Бінгемтонського університету, США.

Свірк помітила бульбашки повітря, які утворюються на блискучих мініатюрних мордах анолісів, коли вони перебували під водою.

"Напівводні аноліси видихають повітря в міхур, який чіпляється за їх шкіру", — говорить Бочча. "Потім ящірки знову вдихають повітря, ми це назвали "повторним диханням".

Відомо, що комахи, які пірнають, такі як річковий клоп (Aphelocheirus aestivalis), дихають під водою за допомогою бульбашок повітря, а деякі павуки навіть використовують черевний міхур, щоб жити у воді.

Але відкриття ящірок, які дихають під водою, було несподіваним, кажуть вчені, тому що хребетні тварини мають набагато вищий рівень метаболізму, вони зазвичай крупніші, тому їм потрібно більше кисню.

"Легко уявити собі перевагу, яке отримують ці маленькі, повільні аноліси, ховаючись від хижаків під водою — їх справді важко виявити", — говорить Свірко. "Але питання у тому, як їм вдається так довго залишатися під водою".

Схоже, що водовідштовхувальні лусочки утримують повітряний міхур над маленькими ніздрями родича-ігуани. Вчені виміряли рівень кисню у цих мініатюрних переносних повітряних кишенях і помітили, що вони з часом зменшуються. Це говорить про те, що аноліси справді використовують цей метод для дихання під водою.

Дослідники припускають, що цю бульбашку ящірки можуть використовувати по-різному. Це може дозволити анолісам перенаправляти наповнене киснем повітря з порожнин носа і рота до легень або з тонкого шару повітря, званого пластроном, який утворюється на їх шкірі під водою.

Вони також можуть використовувати цей міхур, щоб позбутися від надлишку вуглекислого газу, який зменшує здатність деяких рептилій затримувати дихання. Можливо, що рептилії використовують міхур, щоб втягувати більше кисню з води за допомогою дифузії, припускають вчені.

Ця особливість сталого повторного дихання була виявлена у пʼяти груп анолісів, які безпосередньо не повʼязані один з одним, але всі є напівводними видами, що дозволяє припустити, що така поведінка дає суттєву перевагу у виживанні цих крихітних ящірок, які тримаються близько до джерел води. Однак неводні види анолісів володіли лише зародковими навичками бульбашкового дихання.

Деякі види анолісів харчуються дрібною рибою і ракоподібними, так що, можливо, підводне дихання допомагає на полюванні.