Джо Байден готовий визнати геноцид вірмен в Османській імперії у 1915 році, — ЗМІ

Джо Байден, президент сша
Фото: whitehouse.gov | Джо Байден

У березні комітет сенату США з міжнародних відносин закликав главу Білого дому визнати геноцид вірмен, однак це рішення загострить відносини з Туреччиною.

Джо Байден, 46-й президент США, може офіційно визнати геноцид вірмен в Османській імперії під час Першої світової війни. Про це, з посиланням на офіційних осіб, повідомляє The Wall Street Journal.

Очікується, що Байден визнає геноцидом депортації, голод і знищення вірмен османськими турками у 1915 році. Ймовірно, це може статися в суботу, 24 квітня, у день пам'яті жертв геноциду у Вірменії. Однак остаточного рішення з цього питання ще не прийнято, і американський президент може обійтися тільки словами співчуття.

Більшість істориків визнають ставлення Османської імперії до вірменів та членів інших етнічних і релігійних меншин з 1915 по 1923 рік як геноцид.

Туреччина, як правонаступниця Османської імперії, заперечує геноцид, наполягаючи на тому, що вірмени повстали проти уряду.

Глава Управління по зв'язках Адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун вже заявив, що "спроби політизації та спотворення історичних подій неприпустимі".

Алтун зазначив, що "події періоду Першої світової війни були сповнені трагічних сторінок, а певні кола намагаються використовувати тему подій 1915 року в Османській імперії як інструмент для просування імперіалістичних цілей. Рішення парламентів окремих країн, засновані на упередженій оцінці тих чи інших історичних подій, безумовно, не можуть вважатися показником демократії. Це лише частина курсу тиску на Анкару", — підкреслив він.

Раніше 12 грудня 2019 роки сенат США одноголосно прийняв історичну резолюцію, яка визнає геноцидом масові вбивства вірмен століття назад. Цей крок загострив відносини з Туреччиною і викликав обурення офіційної Анкари.

20 березня 2021 року група американських сенаторів направила лист президенту США Джо Байдену із закликом визнати події 1915 року геноцидом. Лист, підготовлений демократом Бобом Менендесом і республіканцем Джоном Корніном, підписали 38 сенаторів від обох партій.

У посланні американські сенатори нагадали Байдену про його промову під час передвиборчої кампанії у 2020 році.

"Ми звертаємося до вас з наполегливим закликом офіційно визнати реальність геноциду вірмен. Раніше ви визнали геноцид вірмен. Зараз ми закликаємо вас зробити те ж саме в якості глави держави", — йдеться у листі.

Президент США Джо Байден в одному зі своїх виступів під час передвиборчої кампанії у 2020 році визнав події 1915 року геноцидом і заявив, що в разі обрання на пост президента підтримає відповідний проект Конгресу.

На сьогодні 49 з 50 штатів США на місцевому рівні визнали геноцид вірмен офіційно, але на федеральному рівні цього досі не зроблено.

Днем геноциду вірменського населення прийнято вважати день 24 квітня 1915 коли в Османській імперії арештували першу групу вірменської інтелігенції. Далі були численні арешти. За короткий період кількість заарештованих досягла близько 800 осіб, багато кого того ж дня вбили. Протягом наступних трьох років загинуло понад 1,5 мільйона вірмен, інші втекли або були депортовані в Месопотамію, Ліван, Сирію через пустелі, де більшість з них загинуло від голоду і хвороб.