Приземлення дракона. Навіщо Китай свідомо гальмує темпи свого зростання

Темпи зростання китайського ВВП у % повільно, але неухильно знижуються — за 10 років він упав на третину. Пояснення цьому просте — Китай вийшов на межу швидкості зростання ВВП на людину на рік в абсолютних цифрах (приблизно 600 доларів) і зростання бази, звичайно, призводить до скорочення відсоткового розміру приросту.

Лмдер Китаю Сі Цзінпін
Китай вийшов на межу швидкості зростання ВВП на людину на рік в абсолютних цифрах (приблизно 600 доларів) і зростання бази, звичайно, призводить до скорочення відсоткового розміру приросту.
Related video

За підсумками 2021 року ВВП Китаю має зрости на 7% — разом зі зростанням на 2.3% у 2020 році це дає середньорічне зростання у 4,6% — нижче за рівень 2019 року (6%). Загалом темп зростання китайського ВВП у % повільно, але неухильно знижується — за 10 років він упав на третину.

Пояснення цьому просте — Китай вийшов на межу швидкості зростання ВВП на людину на рік в абсолютних цифрах (приблизно 600 доларів) і зростання бази, звичайно, призводить до скорочення відсоткового розміру приросту. Прогноз МВФ каже, що швидкість зростання ВВП Китаю знизиться нижче за 5% до 2026 року.

Економіка Китаю, що виросла на задоволенні міжнародного попиту на промислові товари, досі має лише два драйвери ВВП — що не залежить від Китаю та загалом стагнує міжнародний попит на китайські товари та внутрішнє виробництво капітальних активів — об'єктів нерухомості й інфраструктури. Третій драйвер — зростання внутрішнього попиту — китайцям так і не вдається розвинути достатньою мірою.

Підстебнути зовнішній попит за рахунок випуску нових товарів і виходу на нові ринки Китай намагається, але принципово нові товари — це принципово нові технології; їхній розвиток йде, але повільно й ефект буде відчутним не завтра і не післязавтра.

Точніше — весь швидкий ефект вже отриманий у минулому десятилітті, Китай постачає тепер широку номенклатуру високотехнологічних товарів, складне промислове обладнання, а не тільки лампочки та тапочки — але це вже відбувається, і частка Китаю в цих сегментах значно зросла і тепер зростає вкрай повільно.

Важливо
Сходження Піднебесної. Що буде, якщо завтра Китай займе місце США
Сходження Піднебесної. Що буде, якщо завтра Китай займе місце США

У плані інфраструктури та нерухомості Китай років 20 як підтримував зростання ВВП масивними вкладеннями і перевиробив і те й інше — тепер доводиться ламати цілі мікрорайони, а дороги та мости з нізвідки в нікуди самі стають непридатними.

Підсумком ситуації з внутрішнім попитом, що відстає, і високими доходами від експорту стає насамперед надмірне накопичення китайським середнім класом — сотням мільйонів китайців реально "нікуди подіти гроші". Прямий наслідок цього — перегрів ринку житлової нерухомості, що йде паралельно з її надвиробництвом.

Наслідок наступного порядку — величезний борг девелоперів, які збирають на ринку гроші "консервативніші", ніж прямі вкладення в житло. Найменша зміна кон'юнктури (як у 2020 році) та найбільші девелопери перетворюються на гарбуз, Евергранде лише найбільший (поки що) випадок.

З іншого боку соціальних ваг — 200 мільйонів трудових мігрантів, обмежених у можливостях заробляти під час ковіду. Втрата ними заробітку вже призвела до різкого зростання закредитованості, і ключовим агентом цього процесу стала система АліПей, яка дозволяє за хвилини взяти кредит в одному з регіональних банків — неважливо, що позичальник живе за тисячу кілометрів від місця реєстрації кредитора.

Важливо
Глиняні ноги Піднебесної. Чи варто чекати на швидкий крах китайської економіки
Глиняні ноги Піднебесної. Чи варто чекати на швидкий крах китайської економіки

Відповіддю на зростання закредитованості мігрантів стала атака на Алібабу (можливо й справедлива, але побічні ефекти виявилися дуже неприємними), а разом із нею і взагалі на IT платформи.

Або ось була колись у Китаї програма "одна сім'я — одна дитина", яка регулює демографію. Років 10 тому населення Китаю перестало зростати і природним для країни, що швидко розвивається, стало старіти — постало питання соціального забезпечення, яке в Китаї далеко не так розвинене, як у Європі чи США. Довелося переходити на програму "одна сім'я — дві дитини".

Й ось нещодавно з'ясувалося, що перейти на нову програму вдалося, а дві дитини на сім'ю здебільшого не з'являється — зі зростанням добробуту китайці розхотіли народжувати вже самі; так і припадає на одну жінку 1,66 дитини, як і в 2000 році, і в 2015 році, коли програма "одна сім'я — одна дитина" була завершена.

Китайські керівники почали думати — а чому китайська жінка не хоче народжувати? І додумалися — бо дорого давати дітям освіту. А освіту дорого давати тому, що з'явилося багато платних освітніх платформ, які готують дітей до інститутів, а тим, хто не може платити, готуватись складніше. Яке рішення ухвалюють у цій ситуації китайські керівники, читачі, котрі стежать за ринками цінних паперів, вже знають — заборонити платну освіту.

Важливо
Два гіганти. Шість причин, які заважають Індії повторити успіх Китаю
Два гіганти. Шість причин, які заважають Індії повторити успіх Китаю

На цьому фоні вирішення проблеми падіння швидкості зростання ВВП не виглядає екстравагантним: якщо китайці вже побудували надто багато інфраструктури, треба тепер її перебудувати знову — але, зрозуміло, в межах нових стандартів екології, енергозбереження та управління системами.

Це називається програма "Industry 4.0", масштаб її незрозумілий, і навіть план поточної п'ятирічки, в межах якої програма розпочата, опублікований лише загальними штрихами, на відміну від попередніх п'ятирічок.

Уявіть собі перекладання плитки на московських тротуарах із заміною її на плитку з вбудованими мікрочіпами, зроблену з титано-нікелевого сплаву; уявіть собі, що тротуарів у Москві в тисячу разів більше — ось якось так бачиться Industry 4.0.

Ну й звичайно важливою частиною цієї програми є перетворення Китаю на головного бенефіціара Великого Енергопереходу, за який так борються США та Європа. Китай збирається пройти пік споживання вугілля в 2025 році та до 2060 повністю відмовитися від вуглеводневого палива.

Важливо
Балансуючи на канаті. Чому Україні доведеться обирати, з ким вона – з Китаєм чи США
Балансуючи на канаті. Чому Україні доведеться обирати, з ким вона – з Китаєм чи США

Ну а поки 2060 рік не настав, Китай на повну потужність качає газ із Росії, подвоївши закупівлі російського вугілля і взагалі експорт із Росії в Китай досягнув рівня 140 млрд доларів, цифра раніше небачена.

Важливо
Навіщо Сі розмовляв із Зе? Що Китаю потрібно від України
Навіщо Сі розмовляв із Зе? Що Китаю потрібно від України

Щоправда, продається майже тільки сировина, і навіть агропродукція, яку Китай купує по всьому світу, з Росії йде в Китай з великим скрипом. Перспектива відносин із Китаєм лежить саме в площині постачання енергії — це він забиратиме у повному обсязі; решта — навряд чи братиме взагалі.

У 2022 році Китай продовжить боротьбу з ковідом своїми старими методами — тотальними карантинами та тестуваннями. Затори в морських портах Китаю продовжуються, ціни на перевезення піднялися на 30% і — поки є ковід — кінця цього не видно.

Власне в Китаї інфляція лише 2% — їм не потрібні порти для перевезення всередині країни, вони не мають браку робочої сили, та й пропозицію товарів регулює радше держава, ніж корпорації.

Китай серйозно намагається вступити в ТТП (не факт, що його туди приймуть за умов його нинішніх відносин з Австралією і "тайванського питання"), а це передбачає кілька дуже серйозних внутрішніх реформ — зокрема судочинства та держзакупівель.

Паралельно, здається, в Китаї триває дискусія навіть про конвертованість юаня і дозвіл вільно переміщувати гроші за кордон; якщо в 2022 році щось із цього реалізується, це може стати потужним драйвером і посилення Китаю у світовій економіці та зростання китайського ВВП.

Чи варто чекати на реалізацію таких реформ від нинішнього керівництва, чи вони залишаться деклараціями, а реальність складатиметься з вибухів нових кредитних бульбашок і шоків на ринку акцій — ми не знаємо.

Російський досвід учить нас, що не вартий — але Китай — не Росія.

Першоджерело.