З тарифної кризи можуть вийти завдяки експорту газу з Росії

Природний газ, газ з Росії, тарифи на газ, експорт газу з Росії, рф, росія
Фото: pay.vn.ua | газ

В уряді розглядають варіант розблокувати транзит газу з Азії та дозволити експорт газу "приватними незалежними від" Газпрому "компаніями з Росії".

Related video

Тимчасово виконуючий обов'язки міністра енергетики України Юрій Вітренко поділився на своїй сторінці в Facebook підсумками переговорів з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем щодо підвищення тарифів в країні. На його думку, одним з кроків для виходу з газової кризи є розблокування транзиту "блакитного палива" з Середньої Азії і дозвіл експорту газу "приватними незалежними компаніями з Росії".

"Розблокування транзиту газу з Середньої Азії, експорт газу незалежними компаніями з Росії, перенесення точок передачі газу європейським покупцям" газпромівського "газу. Це теж практично автоматично суттєво знизить ціну на газ на оптовому ринку (до рівня експортного паритету)", — написав Вітренко.

Він додав, що під "експортом газу незалежними компаніями з Росії" мається на увазі "експорт газу компаніями, незалежними від Газпрому".

"Таких компаній багато, вони добувають багато газу, серед них є великі європейські компанії. Такий експорт буде додатковим джерелом попиту на послуги транзиту через Україну в Європу, щоб потужності української ГТС замовляв не тільки Газпром", — розповів Вітренко.

За його словами, "Нафтогаз" вже багато років виступає з вимогою розблокувати такий експорт. Тим, хто "раптом" подумав, що така пропозиція є "непатріотичниою", Вітренко запропонував вимагати заборони транспортування російського газу через Україну і заборони імпорту газу російського походження в Україні.

Серед інших кроків, які бачить т.в.о. міністра для виходу з газової кризи, є:

  1. Збільшення власного видобутку газу за рахунок іноземних інвестицій і технологій. На думку Вітренка, якщо почати найближчим часом, то через 3-5 років можна побачити значне збільшення обсягів газу.
  2. Енергоефективність: зменшення обсягів неефективного споживання газу. Глава Міненерго вважає, що завдяки цьому масштабний результат можна отримати через "якийсь час", уточнивши, що мова йде про "роки".
  3. Запуск нормальної біржової торгівлі газом в Україні, яка ефективно регулювалася б державою.
  4. Нові правила захисту споживачів на ринку газу, зокрема — вразливих споживачів. На думку Вітренка, реалізувати це можна, наприклад, завдяки створенню можливості вибирати постачальників газу місцевими радами, якщо хтось не хоче або не може робити цього самостійно.

Нагадаємо, з початку року в Україні зросла ціна на розподіл газу для населення. Перед Новим роком компанія "Нафтогаз " підвищила вартість газу на 14%.

Через підвищення тарифів в українських містах почалися масові протести. Антимонопольний комітет України перевірить зрослі тарифи і зобов'яже НКРЕКУ виправити ситуацію.

Кабмін планує ввести держрегулювання ціни на газ до вартості 6,99 грн за кубометр. За словами прем'єр-міністра, частина споживачів завдяки цьому зможе економити до 30%. Втім, як пізніше заявив міністр Кабміну Олег Немчінов, це лише "тимчасовий захід", а після закінчення опалювального сезону ціни повернуться до ринкових показниками.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що в січні ціни на газ не подешевшають, так як "постачальники газу вже витратилися".

У МВФ висловили стурбованість на бажання Кабміном ввести держрегулювання ціни на газ. У меморандумі, який уряд підписував з МВФ, було чітке зобов'язання України до ринкового ціноутворення тарифів на газ.