Чого не можна колекторам. Як поводити себе з борговими "вишибалами"

Які нововведення несе новий Антиколекторський закон, на що варто звертати увагу, коли береш кредит, як спілкуватися з колекторами і куди скаржитися.

Президент Зеленський підписав закон, покликаний напоумити колекторів. Влада обіцяє, що він зробить незаконними загрози боржникам, порноколажі на громадян, а також "телефонний терор" проти людей, які не мають до боргу ніякого відношення.

Тільки ці діяння завжди були незаконними, а то і зовсім злочинними. Що ніяк не заважало колекторам безкарно знущатися над людьми. На дозвіллі поколупався в так званому Антиколекторському законі і хочу поділитися своїми висновками про нього.

Розповім про те, які нововведення він привнесе, на що варто звертати увагу, коли береш кредит, як спілкуватися з колекторами і куди скаржитися. Оскільки інформації багато, а довгі тексти ви не читаєте, текст розіб'ю на частини.

Отже, сьогодні говоримо про те, коли почне працювати закон і що конкретно змінилося з його ухваленням.

Так, у силу закон уже вступив, але в дію вводиться лише з чотирнадцятого липня 2021-го. А це означає, що жодна з норм цього закону, за винятком другого і третього пунктів заключних положень, поки не працює.

Важливо
Опір марний. Чому під час затримання поліцією краще м’яко захищати свої права

У цих пунктах законодавець спробував дати колекторам тимчасові правила "етичної поведінки", якими ті повинні б керуватися, поки закон не запрацює на всю котушку. Спроба хороша, але безглузда.

По-перше, правила ті писані для якихось юридичних осіб, які здійснюють «діяльність з врегулювання протермінованої заборгованості». Біда в тому, що діяльності такої в нашому законодавстві немає і раніше чотирнадцятого липня вона там не з'явиться. Іншими словами, правил етичної поведінки елементарно нікому дотримуватися.

По-друге, ми чудово розуміємо, що ніяких "юридичних осіб", як правило, у природі не існує. Працюють колектори без будь-якої реєстрації і часто є хамськими мордоворотами, які сидять на телефонах.

По-третє, Нацбанк до чотирнадцятого липня 2021-го не уповноважений розглядати скарги на неправомірні дії кредиторів і колекторів.

Тобто скаржитися в разі порушення правил "етичної поведінки" просто нікуди. Та й навіщо скаржитися, якщо ніяких наслідків за це не передбачено?

Реєстр колекторів має побачити світ через три довгих місяці, а заборона на співпрацю з колекторами, не внесеними до реєстру, вступить у силу аж чотирнадцятого жовтня 2021-го. До тих пір усе залишиться як і раніше.

Отже, друзі мої, тактика "спілкування" з колекторами поки не змінюється: вимагачів ігноруємо і звертаємося в поліцію, якщо ті переходять межу.

За ефективність методів не ручаюсь, але інших варіантів сьогодні просто немає.

А поки що розповім про те, як уникнути появи біля ваших дверей незнайомого і недружнього колектора замість звичного кредитора.

У народі побутує думка, що для цього вистачить і заборони поступки права вимоги, прописаної в договорі. Ніякі колектори, мовляв, більш не страшні. Тільки думка ця, на жаль, має під собою досить кволу підставу.

Подібні застереження в договорі блокують лише чисту поступку права вимоги без дисконту. Тобто, коли за право вимагати з вас сто гривень сплачено всі ті ж сто гривень.

Якщо ж право вимоги вашого боргу надходить з дисконтом, то заборона моментально втрачає силу. Адже мова вже йде про факторинг. А він, згідно з 1080-ю статтею Цивільного кодексу, є дійсним навіть у тому випадку, якщо кредитор з боржником заздалегідь домовилися праву вимоги не поступатися.

Багато хто намагався домогтися визнання договорів факторингу, укладених всупереч подібним застереженням, недійсними. Суди, однак же, стабільно відмовляють у задоволенні подібних позовів. І роблять вони це абсолютно законно.

Але вихід, якщо добре шукати, завжди знайдеться. Визнати договір факторингу недійсним у нас справді не вийде. Зате нам під силу організувати кредитору такі умови, за яких той не захоче наш борг продавати.

Для цього в договорі варто встановити не тільки заборону на поступку права вимоги, а й штраф за порушення цієї заборони. Головне — з розміром штрафу не скромничати. Пам'ятайте, що саме розмір штрафу повинен змусити кредитора отямитися, якщо той раптом захоче продати ваш борг колекторам.

Але як переконати кредитора в тому, що цей пункт у договорі життєво необхідний? Тут вам на допомогу прийдуть або природний дар переконання, або грамотний юрист, у якого цей дар завжди при собі.

Першоджерело.

Публікується за згодою автора.