Новий закон про ТрО. Мисливські рушниці, військова підготовка в школах і партизанські загони

загін ТРО, бійці на побудові
Фото: defence-ua.com | Війська територіальної оборони України, згідно із законопроектом — це рід військ у складі Збройних сил України

Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект "Про основи національного опору". Він зареєстрований на сайті ВР під номером 5557 і позначений главою держави як невідкладний.

Військовий аналітик Фокуса Ігаль Левін розбирався, про що йдеться в цьому законопроекті, чому така терміновість — і знайшов у тексті кілька суперечливих моментів.

Законопроект визначає термін "національний опір" (національний спротив) як комплекс оборонних заходів національного рівня із широким залученням громадян України. Стримування і відсіч агресії повинні завдати ворогові неприйнятні втрати, з урахуванням яких він буде змушений припинити агресивну війну проти України.

Основні терміни нового закону про ТрО

Складниками національного опору є:

  • війська територіальної оборони (ТрО);
  • рух опору;
  • підготовка громадян України до національного опору.

Війська територіальної оборони України, згідно із законопроектом — це рід військ у складі Збройних сил України. А не окрема структура, як того хотіли ті, хто займається проблематикою ТРО.

Ці війська складатимуться з командування ТрО, регіональних, обласних управлінь, бригад ТРО та батальйонів у складі цих бригад.

Важливо
Кругова оборона. Один день із життя бійців батальйону ТрО (фоторепортаж)

Людина з мисливською рушницею

Що цікаво, в рамках системи військ ТрО будуть числитися також добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власне мисливську зброю(!).

Тобто, ні про яке зберігання зброї вдома ні слова, резервісти бригад ТРО отримуватимуть зброю тільки в разі мобілізації в ці бригади. Тут важливо зазначити, що в разі розвалу системи зв'язку та мобілізації легко може скластися ситуація, коли бійці бригад і батальйонів ТрО виявляться в "полі" без зброї.

З іншого боку, купівля особистої мисливської зброї та оформлення своїх загонів у добровольчих формуваннях територіальних громад — це народне ополчення чистої води.

Такий хід влади зрозумілий: все заради того, щоб у кризовій ситуації групи людей з нарізною зброєю не опинилися "безгоспними" з усіма наслідками, що випливають.

Але далі є дуже сумнівний пункт. Війська ТрО за рішенням Головнокомандувача ЗСУ можуть залучатися до виконання завдань за межами своєї зони ТрО з метою нарощування сил і засобів для стабілізації обстановки у відповідних зонах.

Немає потреби пояснювати, що це на корні вбиває головний принцип ТрО: людина захищає свою рідну домівку. Виходить, що війська ТрО — це всього ще один резерв ЗСУ. Це не погано. Але це не про ТрО.

вогнева підготовка, бійці ТРО
Ухвалення "Закону про національний опір" безсумнівно важливе. Нарешті ТрО знайдуть реальні обриси, а не тільки аморфну структуру на папері
Фото: 1k.com.ua

Партизани як основа опору

Рух опору здійснюється з настанням особливого періоду на тимчасово окупованій території під час збройної агресії проти України. Йдеться про партизанський рух, підпілля і диверсійну діяльність в тилу противника.

При цьому провідна роль в організації, підготовці, підтримці та виконанні завдань руху опору відведена Силам спеціальних операцій ЗСУ.

А чи потягне ССО всю підготовку партизанів на національному рівні? Можливо, не варто відволікати ССО від їхніх прямих завдань? У тому ж Ізраїлі є величезна кількість всіляких спеціальних сил. Ніхто не відволікатиме Саєрета Маткаля (аналог ССО) для підготовки складу в територіальних частинах Армії оборони Ізраїлю.

У школах — загальновійськова підготовка

Законопроект вводить поняття загальновійськової підготовки громадян України. Початкова загальновійськова підготовка вестиметься в школах, а базова — серед громадян України віком від 18 років, які не проходять військову службу.

Важливо
Хто такий командир ТрО і як налагодити взаємодію в батальйоні. Поради ізраїльського офіцера

Системний підхід

У разі ухвалення нового закону про ТрО набуде чинності з 1 січня 2022 року.

Разом із законопроектом "Про основи національного опору" президент подав до Верховної Ради проект закону про внесення змін до статті 1 Закону України "Про чисельність Збройних Сил України", яким збільшена чисельність ЗСУ на 11 тисяч осіб. Ці військовослужбовці забезпечать кадровий штатний склад ТрО в складі ЗСУ, а також займуться подальшим розвитком системи опору.

Підбиваючи підсумки

Ухвалення закону про національний опір безсумнівно важливе. Нарешті ТрО знайдуть реальні обриси, а не тільки аморфну структуру на папері. Залучення та організація людей, які володіють мисливською зброєю в територіальних громадах — безумовно позитивний крок. Опір дійсно має бути загальнонаціональним, тобто народним.

Однак бентежить покладання відповідальності підготовки на ССО замість створення спеціальних частин, підготовки фахівців із війни малих груп, герілʼї і контргерилʼї. Також складно погодитися з ідеєю наділити Головнокомандувача ЗСУ правом залучати бійців ТрО до виконання завдань за межами своєї зони.

З огляду на безлад і плутанину в разі великої війни, а також можливу кризу в живій силі, цим правом Головнокомандувач ЗСУ швидше за все скористається.