Вчені встановили, що містилося в лікарських посудинах древніх майя

майя, рослини, судини, ліки
Фото: WSU

За допомогою цього відкриття вчені можуть намалювати чіткішу картину того, як древній народ використовував рослини в лікарських цілях.

Related video

Дослідники з Університету штату Вашингтон виявили чорнобривці прямостоячі в залишках 14 мініатюрних керамічних посудин майя, пише SciTechDaily.

Ці посудини, спочатку захоронення понад тисячу років тому на півострові Юкатан в Мексиці, також містять хімічні сліди, присутні в двох типах сушеного тютюну: Nicotiana tabacum і N. rustica. Дослідницька група, очолювана доктором антропології Маріо Циммерманном, вважає, що чорнобривці прямостоячі змішували з тютюном, щоб куріння було більш приємним.

Виявлення вмісту судин малює більш чітку картину того, як стародавні майя використовували ліки. Дослідження, опубліковане в Scientific Reports, також прокладає шлях для майбутніх досліджень, які вивчають інші типи психоактивних і непсихоактивних рослин, які курили, жували або нюхали майя та інші доколумбові товариства.

Мексика, розкопки, судини Fullscreen
Фото: WSU

"Хоча вчені і встановили, що тютюн широко використовувався на всій території Америки, докази застосування інших рослин в медичних або релігійних цілях залишилися в значній мірі невивченими. Методи аналізу, розроблені у співпраці між кафедрою антропології та Інститутом біологічної хімії дають нам можливість досліджувати вживання наркотиків в стародавньому світі, як ніколи раніше ", — сказав Циммерман.

Робота Циммермана і його колег стала можливою завдяки дослідженням, що фінансуються NSF, які привели до створення нового методу аналізу, заснованого на метаболоміку, здатного виявляти тисячі рослинних сполук або метаболітів в залишках, зібраних з посудин, труб, чаш та інших археологічних артефактів. Потім ці з'єднання використовують для того, щоб визначити які саме рослини застосовував древній народ.

Біохімічний аналіз копалин курильних трубок раніше обмежувався визначенням малого числа біомаркерів: нікотину, анабазіну, котинину і кофеїну. Це дозволяло з'ясувати лише тип вживаного в минулому тютюну, але не давало інформації про нетютюнових матеріалах в складі курильної суміші.

"Наш сучасний метод на основі метаболоміку дозволяє ідентифікувати тисячі рослинних речовин, які стародавні люди застосовували для різних цілей", — відзначає Девід Ганг, професор Інституту біологічної хімії Університету штату Вашингтон (WSU) і співавтор дослідження.

археологи, Мексика, майя Fullscreen
Фото: WSU

Навесні 2012 року Циммерман допоміг розкопати дві церемоніальні посудини, які використовувалися для аналізу. У той час він працював на розкопках під керівництвом Національного інституту антропології та історії Мексики на околиці Меріди, де підрядник виявив сліди археологічних розкопок майя, розчищаючи землі для нового житлового комплексу.

Циммерман і команда археологів використовували GPS-обладнання, щоб розділити територію на шахову сітку. Потім вони прорубали собі шлях через густі джунглі в пошуках невеликих курганів та інших ознак древніх будівель, де іноді знаходять останки людей.

У цей час дослідницька група WSU веде переговори з декількома інститутами в Мексиці, щоб отримати доступ до більш древніх посудин з цього регіону, які вони можуть проаналізувати на наявність рослинних залишків. Інший проєкт, над яким вони зараз працюють — вивчення органічних залишків, що збереглися в зубному нальоті древніх людських останків.

"Ми розширюємо кордони археологічної науки, щоб краще дослідити зв'язок людей з широким спектром психоактивних рослин", — уклав Шеннон Тушінгем, професор антропології в Університеті Вашингтона і співавтор дослідження.