Реставрація після шукача скарбів: три львівські сім'ї кілька років відновлюють палац

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Львів'яни відновлюють напівзруйнований палац Яблоновських-Бруницьких

Попередній власник 10 років шукав у маєтку старовинні скарби, чим довів будинок до повної руйнації.

У селі Підгірці Львівської області львів'яни викупили напівзруйнований палац Яблоновських-Бруницьких та кілька років відновлюють його. Цікаво, що три сім'ї, які приватизували місцеву пам'ятку, вкладають у реконструкцію свої гроші, повідомляє ресурс Твоє місто.

Придбати палац вдалося сім'ям львів'ян Герги, Берника та Онишкевича. Вони змогли приватизувати його, оскільки будівля у відсутності статусу державної пам'ятки і було пам'яткою місцевого значення. Попередній власник придбав його з дахом, вікнами, опаленням, водопостачанням та навіть телефонною лінією. Проте місцеві жителі стверджують, що бізнесмен купив маєток, сподіваючись, що десь там заховані скарби. За 10 років володіння будинком він довів його до повної руйнації.

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Таким палац виглядав після попереднього власника-скарбошукача

"Хоча палац до нашого придбання знаходився у приватній власності, він був у жалюгідному стані — просто руїни", — розповідає співвласниця будівлі Світлана Герга.

У приміщенні були вікна, двері, дах обвалився, дерев'яні балки знищені, перекриття між поверхами згнили, а на даху виросли дерева. Львів'яни змушені були розпочати не реставраційні, а ремонтні роботи: відремонтували дах та стелю, дві бічні вежі та тераси, зміцнити стіни та відновили деякі з 60 кімнат палацу.

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Цокольний поверх вдалося реконструювати практично повністю

Цокольний поверх за кілька років вдалося реконструювати практично повністю, відкривши там дві кімнати для огляду та фотосесій.

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Кімнати для огляду та фотосесій
Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Власники орієнтуються на стилістику архітектури тих часів.

Для дотримання антуражу старовини власники купують речі на антикварних ринках та в магазинах, а дещо приносять місцеві жителі. На жаль, зображень маєтку, які зафіксували його первісне оздоблення не зберіглося. Тому власники при реконструкції орієнтуються на стилістику архітектури тих часів.

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Парк маєтку займає понад 8 гектарів

Поряд із палацом розташовується дендропарк площею понад 8 гектарів, який є пам'ятником садово-паркового мистецтва XVIII століття. У ньому ростуть рідкісні породи дерев та рослин – буки, клени, модрини, ялиці, платани та інші. Також на території розміщуються грабова алея, літня ротонда та ставок. Дендропарк є пам'яткою державного значення. З осені 2021 палац приймає відвідувачів, але без фіксованої ціни за вхід. Туристи можуть пожертвувати будь-яку суму, що піде на облаштування пам'ятки.

Що за палац Яблоновських-Бруницьких?

Будівельні роботи з будівництва палацу почалися місцевим аристократом Юзефом Олександром Яблонським, ймовірно, в 1734-му році. Його архітектором маєтку став Бернард Меретін, який збудував собор святого Юра у Львові. Розкішно мебльований палац міг похвалитися бібліотекою у 1100 томів, а також галереєю гетьманських портретів. Парк прикрашали скульптури античних Філомени, Діани, Лукреції, Аполлона та Атласу.

Маєток, палац Яблунівських-Бруницьких, реставрація, Львів, сім'ї львів'ян
Початковий вид палацу Яблонівських-Бруницьких

Під час першої світової війни палац у Підгірцях зайняла російська армія. Під час бойових дій згорів дах, зникли колекція метеликів та бібліотека.

За радянських часів у маєтку розташовувалася школа-інтернат, згодом – сільська рада. Після цього новим власником став облрибкомбінат. Саме діяльність останнього завдала чималої шкоди будівлі. У підвалі підприємство збудувало каскадні басейни, де вирощували мальків коропа. Вплив вологи був руйнівним. Після цього напівзруйнована будівля довго пустувала, поки її не викупив шукач скарбів.

Раніше Фокус повідомляв про те, що дочка Нурсултана Назарбаєва Алія придбала у престижному районі лондону розкішний особняк за 11,5 млн доларів. Це сталося після того, як дочка казахського правителя після початку народного протесту вивезла із Казахстану особистий статки на суму $300 млн.