Підстав для відмови від вакцини AstraZeneca немає, — ВООЗ

коронавірус, вакцина, ризики, astrazeneca, фото
Фото: un.org | Камбоджа отримала 324 тис. доз вакцини AstraZeneca через COVAX

Ризик побічних ефектів від цієї вакцини все ще набагато нижче ризику смерті від коронавірусу, стверджують в організації.

Баланс користі і ризику для вакцини AstraZeneca "все ще значною мірою позитивний", заявив на пресконференції Рожеріо Пінто де Са Гаспар, директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з регулювання і попередньої кваліфікації.

"Наразі немає зв'язку між вакциною і тромботичними подіями з тромбоцитопенією, — сказав він. — Поки немає доказів того, що оцінка користі та ризику для вакцини повинна бути змінена".

Напередодні представник Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) Марко Кавалері підтвердив наявність зв'язку між утворенням тромбів у деяких пацієнтів і вакциною AstraZeneca (наразі Vaxzevria). Але офіційно EMA заявило, що все ще розглядає дані і ніяких висновків не зроблено.

18 березня, після того як кілька країн призупинили використання вакцини AstraZeneca, EMA підкреслило, що переваги використання вакцини переважують ризики, і її варто продовжувати використовувати.

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус тоді сказав, що при застосуванні будь-яких ліків є ризик. Але потрібно оцінювати, який ризик вище: побічного ефекту від ліків або смерті від хвороби. "Немає ніяких сумнівів: COVID-19 — смертельне захворювання, і вакцина Oxford-AstraZeneca може запобігти йому", — заявив він.

У першій хвилі поширення вакцин від коронавірусу в рамках глобальної ініціативи COVAX для бідних країн майже весь обсяг становлять дози AstraZeneca. За даними ВООЗ, уже доставлено 36 млн доз у 86 країн.

Нагадаємо, що Фокус розбирався, що таке нетиповий тромбоз, і чому ризик померти від нього менший, ніж від коронавірусу.

Раніше Німеччина, Італія, Франція, Данія, Норвегія, Естонія, Ісландія, Австрія, Латвія, Литва і Люксембург частково або повністю припинили використання вакцини від коронавірусу виробництва AstraZeneca. Пізніше до них приєдналися Болгарія, Румунія і Таїланд. Причиною стали повідомлення про ймовірне утворення тромбів після вакцинації.

16 березня Франція та Італія заявили про готовність відновити вакцинацію AstraZeneca.

Нідерланди вирішили припинити використовувати AstraZeneca на два тижні. Кіпр, Словенія і Португалія також відмовилися від цієї вакцини.

У Канаді на пакуванні вакцини стали позначати, що щеплення може викликати тромбоз.