Тарифний стрибок. Чому скасування пільгової ціни на електроенергію — це тільки початок

лінії електропередачі, електроенергія, тарифи, фото
Фото: УНІАН

З початку січня тариф на електроенергію для населення зафіксовано на рівні 1,68 грн/кВт-год. Але ця ціна — лише на перший квартал 2021 року. Далі можливе поетапне підвищення тарифу. На що це буде схоже, розповідає Фокус.

Related video

Ціна електроенергії для населення із січня 2021 року підвищено до 1,68 грн. за кВт-годину. Таким чином, населення більше не буде оплачувати перші 100 кВт-год за ціною 0,9 грн. за кВт-годину.

"На засіданні Уряду ухвалено постанову Кабінету Міністрів України" Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 №483 ", постанова ухвалена з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення вже із січня 2021 року", — пояснили в Міністерстві енергетики.

Там також повідомили, що в разі неприйняття запропонованих змін ціна на електроенергію для побутових споживачів повинна була з січня 2021 року формуватися на ринкових умовах, що призвело б до різкого, більш ніж у 2,5 рази, зростання тарифу на електричну енергію для населення (до 3,3 грн/кВт-год). Експерти вважають, що таким чином уряд намагається вирішити питання дисбалансів на енергетичному ринку, але при цьому відмовляється від різкого підвищення тарифу, адже ціна для населення, фактично, залишається на колишньому рівні (1,68 грн./КВт-год). Однак цей захід, швидше за все, лише перший крок на шляху до подальшого зростання тарифу.

Чому підвищать тариф

У Міненерго кажуть, що зазначені зміни "дозволять забезпечити фінансову стабілізацію ринку електричної енергії за січень — березень 2021 і стійку роботу енергетичних підприємств, на яких покладено спеціальні обовʼязки щодо забезпечення громадських інтересів (НАЕК" Енергоатом ", ЗАТ" Укргідроенерго ", НЕК" Укренерго " ) ". Йдеться про проблеми енергосистеми, повʼязаних з механізмом ПСО. Так звані спецобовʼязки (ПСО) — це фактично дотування тарифу для населення через державні компанії. Оскільки сам ринковий тариф сьогодні набагато вище того, який платять побутові споживачі. А покладені на "Енергоатом" спецобовʼязки (продавати населенню електроенергію за тарифом 0,01 грн./КВт-год — Фокус) у результаті привели до боргів перед компанією в сумі понад 8 млрд грн. У цілому за підсумками 2020 року, згідно з попередніми оцінками Міненерго, заборгованість перед різними виробниками електроенергії обчислюється сумою близько 40 млрд грн.

лінії електропередачі, фото, тарифи, електроенергія Fullscreen
На межі колапсу. За підсумками 2020 року заборгованість перед виробниками електроенергії досягла 40 млрд гривень
Фото: 5.ua

У постанові КМУ йдеться про зростання тарифу, за яким компанія буде продавати електроенергію населенню, до 0,15 грн/кВт-год, однак у самому "Енергоатомі" цьому рішенню не раді. "Хоча цим рішенням через механізм ПСО встановлено граничну ціну на електроенергію, яку" Енергоатом "продає держпідприємству" Гарантований покупець ", розміром 15 коп./КВт-год, фінансових проблем компанії воно не вирішить. Навіть за умови повної оплати поставленої електроенергії з боку "Гарантованого покупця", ми очікуємо негативний фінансовий результат, дефіцит грошових коштів у першому кварталі 2021 року на рівні 4 млрд грн, і в підсумку на дворазове скорочення податкових внесків з боку компанії в бюджети всіх рівнів ", — повідомили в" Енергоатомі ". Експерти також не бачать вирішення проблеми боргів перед держкомпанією після прийнятого КМУ рішення.

Важливо
На трубі. Як змінити постачальника газу в Україні
На трубі. Як змінити постачальника газу в Україні

"Це не вирішить проблем," Енергоатом "продовжить отримувати збитки. Наразі вся енергосистема в стані фінансового колапсу. Ніяких інших рішень для підтримки системи, крім приведення цін для населення до якогось реального рівня, немає", — міркує директор енергопрограм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За словами президента Енергетичної асоціації України Василя Котка, постанову КМУ про тариф для населення і новий тариф для "Енергоатома" (умови ПСО) можна розглядати як перший етап. "Сьогодні менше половини реальних витрат виробників покриваються тарифом для населення. Тому це рішення — маленький крок, воно дещо зменшить дисбаланси, але не вирішить проблему фундаментально", — впевнений Василь Котко.

Серед причин, які ведуть до зростання тарифу для населення, експерти називають і складну ситуацію із "зеленою енергетикою". 10 червня 2020 року Кабмін підписав "Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики", де сказано, що компанії приймають умови добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, тобто їх зменшення. Але лише за умови погашення боргів перед генерацією. А вони ще не погашені. Станом на середину грудня, за даними ДП "Гарантований покупець", заборгованість перед виробниками УЖЕ — близько 25,87 млрд грн.

Якою буде ціна на електроенергію

"Тарифи повинні бути однакові (без пільгових 100 КВт-год — Фокус), а малозабезпечені категорії населення повинні дотуватися в грошовій формі, отримувати компенсації. У нас тариф на електроенергію для населення не відповідає реальному, він набагато нижче, ніж в інших країнах, навіть у Білорусі і Росії ", — упевнений екс-міністр енергетики і голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков. З ним згоден і Василь Котко, який зазначив, що рішення про зростання тарифу для населення ухвалено із запізненням, а починати поетапне підвищення тарифу треба було взагалі в 2017 році. "У законі" Про ринок електроенергії ", який передбачає введення з липня 2019 року ринку електроенергії, сказано — до введення ринку ціни для населення повинні бути виведені на ринковий рівень. На жаль, попередній склад НКРЕКУ грубо порушив закон, і ніхто не поніс покарання, а тариф тоді не був підвищений ", — вважає Котко.

Важливо
Девальвація на носі. Чому "скаче" курс гривні і скільки буде коштувати долар у 2021

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич каже, що нинішнє зростання тарифу для населення дозволить енергосистемі додатково отримати в 2021 році 12-15 млрд грн., Тоді як дисбаланс (борги перед виробниками) може досягти в 2021 році 60 млрд. грн. "На жаль, наразі рішення КМУ глобально проблем не вирішить, не стабілізує ринок. Що буде далі? Тарифи будуть рости. Якщо говорити про економічно обгрунтований тариф, то це 3,2 грн/кВт-год", — впевнений Дмитро Марунич.

АЕС, електростанція, фото, електроенергія, Енергоатом, тарифи Fullscreen
Запас ходу. На думку експертів, тарифи на електроенергію для населення потрібно збільшити ще в 2 рази
Фото: УНІАН

Найімовірніше, уряд буде змушений продовжити перегляд тарифу для населення в березні-квітні. Експерти кажуть, що можливе поетапне підвищення на 15-20% протягом одного-двох років — до тих пір, поки тариф не буде ринковим. Ринкова ціна — це вартість електроенергії на ринку. За даними ДП "Оператор ринку", за перші 20 днів грудня 2020 року ціна на ринку "на добу вперед" становила 1596 грн./МВт-год (без ПДВ), або 1,59 грн./Квт-год. Якщо додати до цього ПДВ (20%), тариф на передачу і тариф на розподіл, то вийде той самий озвучений Міненерго тариф розміром 3,3 грн/кВт-год.

"Я думаю, що наступний етап підвищення цін на електроенергію може бути до кінця 2021 року і далі повний перехід на ринкове ціноутворення. Збільшиться ціна, виростуть податкові надходження, і держава отримає ресурс для компенсації малозабезпеченим верствам (субсидій для населення). У загальній структурі споживчого кошика населення вартість електроенергії складе на початку 2021 року з урахуванням озвучених змін всього 3,6% ", — зазначив Володимир Омельченко.