Приватбанк незабаром виставлять на продаж, — Шевченко

Приватбанк, продаж ПриватБанку, НБУ
Фото: Flickr | Приватбанк

Зараз, за словами чиновника, у справі банку проходить сотня судових процесів, завершити які планують до кінця року.

Продаж Приватбанку допоможе зменшити частку держави на банківському ринку України з 55% до 25%. Досягти показників хочуть за п'ять років, розповів глава Національного банку Кирило Шевченко в інтерв'ю виданню Global Capital.

"Ми вважаємо, що продаж Приватбанку, якому належить 20% українського банківського ринку, зацікавить найпрестижніших міжнародних інвесторів, зокрема зі США та ЄС", — заявив він.

Коли чекати продажу Приватбанку?

Власне установу глава НБУ назвав найбільшим банківським активом, але про можливі терміни продажу Приватбанку говорити не став, оскільки він зараз бере участь у сотні судових процесів, пов'язаних з його націоналізацією. Тому зараз мета — зберегти Приватбанк у руках держави, "щоб заощадити гроші українських платників податків і забезпечити стабільність фінансового сектору країни".

За словами Шевченка, суди можуть бути завершені наприкінці року. "Після цього зосередимося на поверненні активів, виведених із банку", — сказав глава НБУ.

Що передувало рішенню НБУ щодо Приватбанку?

Зараз є чотири держбанки: "Приватбанк", "Ощадбанк", "Укрексімбанк" та "Укргазбанк" зосередили приблизно 54% чистих активів банківського сектору та 63% всього депозитного портфеля фізичних осіб.

Ще в 2017 році, після того, як ситуація в Приватбанку стабілізувалася, постало питання про необхідність зниження частки держави в банківській системі. Про це неодноразово говорили в МВФ та інших міжнародних фінансових інститутах.

У вересні 2020 року Кабмін оновив принципи стратегічного реформування держбанків, які передбачають скорочення частки держави в банківському секторі із 60% до 25% до 2025 року шляхом часткової або повної приватизації кожного з чотирьох держбанків.

Фокус розбирався, що відбувається з державними банками, і коли вони підуть в приватні руки

Нагадаємо, Приватбанк був націоналізований в грудні 2016 року шляхом покупки 100% акцій банку за 1 гривню. Для стабілізації ситуації було виділено майже 120 млрд грн.

За даними Нацбанку, напередодні націоналізації Ігор Коломойський володів безпосередньо 41,7% акцій, ще 16,6% — опосередковано. Геннадію Боголюбову сумарно належали 41,6% акцій. Власником ще 2,7% акцій був його голова правління Олександр Дубілет.

Наприкінці березня НАБУ оголосило Олександра Дубілета в розшук. Його із заступником і керівником міжбанківських операцій підозрюють в причетності до розтрати понад 8 млрд грн перед націоналізацією банку.

Екс-заступника голови правління Приватбанку Володимира Яценка вдалося затримати 22 лютого, коли він вилетів із Дніпра в напрямку Відня.