Білий дім на зв'язку: навіщо Байден подзвонив Зеленському

колаж Байден подзвонив Зеленському
Фото: Колаж: Фокус

У п'ятницю, 2 квітня, президент Володимир Зеленський зідзвонився з президентом США Джо Байденом. Про телефонну розмову ЗМІ стало відомо мало не у момент їх спілкування. Президенти вирішили не афішувати це. Говорили вони менше години, але встигли обговорити всі ключові питання для країн. Що спонукало Байдена набрати Зеленського і що означає цей дзвінок, розбирався Фокус.

Дзвінок через Росію

Розмову з Байденом українська сторона чекала більше двох місяців з моменту вступу на посаду американського голови держави. Щотижня в Україні робили прогнози, коли ж зідзвоняться Байден і Зеленський. Були й песимістичні настрої, мовляв, чекати розмови найближчим часом не варто. Тим часом у посольстві США в Україні обіцяли, що дзвінок скоро буде.

В середині березня американське видання The Washington Post повідомило, що затримка відбувається через бажання Білого дому побачити, як в влада України бореться з корупцією.

"Нова адміністрація США намагається спонукати Зеленського боротися з повальною корупцією у себе в країні. Президент повинен наполягати на проведенні судової реформи, відновити незалежність Нацбанку і виключити будь-які спроби послабити НАБУ. Він повинен однозначно порвати з [бізнесменом Ігорем] Коломойським і підтримати кримінальну справу проти нього", — писали журналісти.

Першим дзвінок з США дочекався голова Офісу президента (ОП) Андрій Єрмак. 29 березня він поспілкувався з радником президента США з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном.

"Він [Салліван] передав прагнення адміністрації Байдена відновити стратегічне партнерство на підтримку плану президента Володимира Зеленського щодо боротьби з корупцією та реалізації програми реформ, яка забезпечує справедливість, безпеку і процвітання для народу України", — повідомили в Білому домі.

Єрмак розповів співрозмовникові про ситуацію з безпекою на лінії розмежування на Донбасі. Він зазначив, що в останні тижні спостерігається небезпечна тенденція до збільшення кількості порушень режиму припинення вогню і кількості загиблих, йдеться у релізі прес-служби ОП.

Питання загострення ситуації на Донбасі стало темою номер один останнім часом. Головнокомандувач Збройних сил Руслан Хомчак під час виступу у парламенті 30 березня попередив, що Росія стягує війська до кордону з Україною з боку Брянської та Воронезької областей і окупованого Криму. Це створює загрозу військовій безпеці держави, вважає Хомчак.

Важливо
ГУР Міноборони: РФ готується до провокації з майбутнім захопленням нових територій України
ГУР Міноборони: РФ готується до провокації з майбутнім захопленням нових територій України
Важливо
Росія перекинула ще 4 тис. солдатів до кордонів України, — New York Times
Росія перекинула ще 4 тис. солдатів до кордонів України, — New York Times

У Кремлі не розуміють стурбованість в Києві. Там кажуть, що переміщують збройні сили територією країни на свій розсуд і це "ні для кого не становить жодної загрози".

Незважаючи на це, інформація від українського штабу зацікавила і США. У Вашингтоні також є підозри, що Росія готується до розгортання військових дій на території України. Американське ЗМІ Politico пише, що з цієї причини Європейське командування збройних сил США вже привело армію в Європі у максимальний рівень готовності (в першу чергу йдеться про розвідувальну діяльність).

Тому Байден був змушений зателефонувати Зеленському, щоб, як то кажуть, звірити годинники, вважає політолог Андрій Рудик.

Співрозмовники Фокусу в ОП підтверджують, що президенти обговорювали це. Детальної дискусії не було і загальний план дій у випадку загострення військового конфлікту не обговорювалося. Але Байден підкреслив, що йому відомо про те, що відбувається, їх не обдурити, і Україна ніколи не залишиться однією. В офіційному повідомленні Білого дому йдеться, що США підтримують територіальну цілісність України в умовах агресії Росії на Донбасі та в Криму.

"Це був символічний момент також і для РФ. Я впевнений, що американці вже передали сигнал Кремлю щодо того, що якщо Росія піде далі, то будуть наслідки. Реальні попередження роблять не публічно", — говорить Фокусу екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін.

Нічого епохального

Релізи двох сторін свідчать про те, що лідери держав намагалися коротко обговорити всі важливі питання, які стоять на порядку денному. Серед них — тісна співпраця держав, зміцнення демократії, боротьба з корупцією в Україні та реалізація програм реформ.

"Велику увагу приділили розвитку демократій в обох країнах. Голови держав зазначили, що встановлення і збереження демократії — це складна щоденна робота. У цьому контексті Джо Байден зазначив, що захоплюється лідерством Володимира Зеленського у перетворенні України в державу з міцними демократичними інститутами", — повідомляє прес-служба ОП.

За інформацією Фокусу, розмова була невимушеною та динамічною, співрозмовники багато жартували. Байден прийняв запрошення приїхати в Україну, але все залежить від ситуації з коронавірусом. Джерело в ОП каже, що лідери країн обговорювали також питання вакцинації. Байден зізнався, що з літа США збираються допомогти іншим країнам з наданням вакцин. Але про допомогу Україні не йшлося.

Сайт ОП повідомляє, що президенти обговорили також антикорупційну, земельну і суднову реформи. Крім того, підняли питання майбутнього Конституційного суду.

Екс-міністр Павло Клімкін впевнений, що про реформи ще будуть довгі розмови: "Українсько-американське партнерство не буде ефективним без реформ. Тому американці розмовлятимуть послідовно, але дуже жорстко. Оскільки Штатам потрібен сильний союзник".

З ним погоджується і політолог Андрій Рудик. Безумовно, тиск, пов'язаний з проведенням реформ і виконанням обіцянок, був і залишається. Перший приклад — відмова Міжнародного валютного фонду давати Україні кредит.

Тому розмову складно назвати епохальною. "Нічого нового Байден не сказав Зеленському. І незрозуміло, що Зеленський йому відповів. Також треба враховувати, що Україна для США є об'єктом, але не суб'єктом, не рівноправним партнером", — коментує Рудик Фокусу.

Експерт не очікує, що ця розмова принесе прорив у відносинах між державами і президентами. Він вважає, що бесіда була розрахована більше на зовнішніх гравців, зокрема, і на Європу. Нагадаємо, що останнім часом утворилися досить тісні відносини між Україною і Британією, яка в лютому минулого року покинула Євросоюз.