Вакцини від нової загрози для людства. Як люди переможуть грибкові інфекції — розповідають учені

грибок
Фото: Depositphotos | Дослідники кажуть, що є гостра потреба у вакцинах, спрямованих на боротьбу з грибковими інфекціями

Нова вакцина показує перспективні результати в боротьбі відразу з трьома смертельними грибковими інфекціями.

Related video

Нові дані доклінічних досліджень прокладають шлях до майбутніх випробувань пангрибкової вакцини на людях, сподіваючись запобігти інфекціям, від яких щороку помирає більше мільйона людей, пише New Atlas.

У новому серіалі HBO "Останні з нас" глядача знайомлять зі світом, спустошеним грибковою пандемією. Як коротко пояснили в перші моменти прем'єрного епізоду, гриби зазвичай не можуть вижити за високих температур людського тіла. У вигаданому світі серіалу розвивається певний тип грибка, який контролює розум, який процвітає в наших теплих тілах, викликаючи зомбі-подібну агресивну поведінку інфікованих людей.

Проте за цією жахливою вигадкою стоїть справжня наука. І хоча те, що переважна більшість грибів не може вижити за температури людського тіла, є правдою, існує низка видів грибків, які процвітають у теплі нашого тіла.

Усередині кожного з нас мешкають трильйони мікроорганізмів. Їхнє скупчення відоме як наш мікробіом. Переважна більшість цих мікробів — бактерії, але всередині нашого мікробіома можна знайти й безліч інших найменувань, включаючи паразитів і віруси.

Близько десяти років тому дослідники виявили, що популяція грибів також мешкає процвітаючи в організмі людини. Було виявлено, що всередині нас симбіотично живуть кілька десятків видів грибів, які отримали назву мікобіом, і більшість із них відносно нешкідливі. Але деякі не є нашими друзями та помічниками, особливо коли в нас ослаблений імунітет.

За оцінками, близько 1,6 мільйона людей щорічно помирають у всьому світі від інвазивних грибкових інфекцій. 2022 року Всесвітня організація охорони здоров'я опублікувала свій перший в історії список "пріоритетних грибкових патогенів", назвавши гриби новою серйозною загрозою для громадської охорони здоров'я. Існує обмежена кількість ефективних протигрибкових препаратів, і показники стійкості грибків до них зростає.

"Існує значна незадоволена клінічна потреба в такого роду профілактиці, а також лікуванні, особливо серед людей із ослабленим імунітетом, — сказала Карен Норріс, провідна дослідниці нового дослідження. — Кількість пацієнтів, які зазнають ризику інвазивних грибкових інфекцій, значно збільшилася за останні кілька років".

Переважна більшість смертельних грибкових інфекцій у людини викликають три конкретні грибки — Aspergillus, Candida і Pneumocystis. Тому дослідники приступили до розробки вакцини націленої на ці три основні патогени.

У новому дослідженні повідомляється про ефективність цієї експериментальної вакцини на кількох моделях тварин. Дослідження показало, що вакцина, що отримала назву NXT-2, ефективно запускає великі перехресно-реактивні реакції антитіл на всіх тваринних моделях. Вакцина також знизила захворюваність і смертність у тварин із ослабленим імунітетом, які зазнали впливу трьох основних патогенних грибів.

"Оскільки вона націлена на три різні патогени, вакцина може стати революційною щодо інвазивних грибкових інфекцій", — сказала Норріс.

Наразі пройшли лише перші дні досліджень, і потрібно буде трохи більше роботи, щоб встановити оптимальні склади й дози, перш ніж можна буде розпочати попередні випробування на людях. Але потреба в цих видах грибкової терапії очевидна.

Джастін Бердслі, дослідник інфекційних захворювань із Сіднейського університету, працював із ВООЗ над складанням списку пріоритетних грибкових патогенів у 2022 році. Він сказав, що боротьба з поточними та новими грибковими патогенами є найважливішим пріоритетом досліджень, який тривалий час ігнорувався.

"Грибки — це "забуте" інфекційне захворювання, — сказав Бердслі наприкінці минулого року. — Вони викликають руйнівні захворювання, але ними так довго нехтували, що ми ледве розуміємо масштаб проблеми".

Раніше Фокус писав про зомбі-інфекцію із серіалу "Останні з нас". Цей грибок справді існує, але не несе небезпеки людству.