Українців залишать без субсидій, якщо їх банківські вкладення перевищують 100 тисяч гривень, — Кабмін

Кабмін, гривні, субсидії, пільги, субсидії на комуналку, правила видачі субсидій
Фото: НБУ | Українська гривня

На думку Шмигаля, для більшості одержувачів субсидій нічого не зміниться. А от експерти кажуть про загрозу відтоку грошей з банківської системи.

Кабінет міністрів України посилив правила отримання субсидій у 2021 році, призначені для оплати комунальних послуг.

Про це інформує прес-служба уряду у Facebook, цитуючи прем'єр-міністра Дениса Шмигаль.

За його словами, починаючи з 1 травня українцям, які отримують пільги, потрібно буде подати нову заявку на оформлення допомоги.

У Кабміні наголошують, що заявки можна буде направити протягом наступних 5 місяців, зокрема онлайн або поштою. Більше того, як заявив Денис Шмигаль, з травня українці отримуватимуть її "живими грошима".

Він також розповів, за яких умов українці залишаться без допомоги, необхідної для оплати комунальних послуг.

"Також вводяться деякі нові правила для тих, кому субсидія призначатися не буде. Якщо ви маєте на депозитному рахунку в банку більше 100 000 гривень, купуєте нову машину або валюту одноразово на суму понад 50 000 гривень — вам субсидію не призначать. Тобто, для більшості одержувачів субсидій нічого не зміниться", — підкреслив Денис Шмигаль під час засідання уряду.

Про посилення правил надання субсидій раніше вже попереджали у Мінфіні. У відомстві розповідали, що постановою Кабміну пропонується при її призначенні враховувати факти вчинення цінних покупок, наявність банківських депозитів, здійснення операцій з купівлі валюти та банківських металів, перетин державного кордону тощо. Чиновники стверджували, що новий механізм нібито "допоможе ефективніше використовувати бюджетні кошти".

Субсидія у 2021-му — що чекає пенсіонерів

Директор Асоціації "Енергоефективні міста України" та експерт Реанімаційного пакету реформ Святослав Павлюк припустив, що після затвердження нових правил, без субсидій у 2021-му залишаться пенсіонери, які протягом 10 років "відкладали гроші на заначку".

Він також зазначив, що після рішення Кабміну люди масово почнуть забирати свої гроші з рахунків, через що банківська система недорахується коштів.

"Якщо у людей є депозит 100 000 гривень, така особа втрачає право на субсидії. Тобто якщо пенсіонери відкладаючи пенсію, відкладають собі 10 років "заначку", ми їх за це покараємо, тому що сильно їм жирно буде. Хочеться звернути звернути увагу Мінсоц і Кабміну на логіку, яка поведінку споживача держава формує такими рішеннями. По-перше — заощадження пенсіонерів — це особливі заощадження, фактично карати їх за ощадливість — не дивно. По-друге — люди просто заберуть депозити з банків і на тому все це закінчиться, формально все буде добре, але гроші банківська система втратить. Ну і по-третє — впроваджувати такі зміни через три дні — треба мати особливу повагу до правил і до людей. Оголошувати на засіданні Кабміну і не публікувати тексту рішення — теж ознакою професіоналізму не є", — написав Павлюк у своєму Facebook.

Кабмін, субсидія 2021, правила видачі допомоги, банківські вкладення
Святослав Павлюк
Фото: Скрін поста в Фейсбук користувача Святослав Павлюк

Раніше міністр фінансів Сергій Марченко пояснив, кого з українців змусять повернути субсидії в бюджет. Після верифікації соцвиплат чиновники можуть виявити нестикування в даних про одержувачів і провести додаткові перевірки. Якщо ж виявиться, що українці отримували гроші неправомірно, то представники влади звертаються в суд і подають позови про повернення коштів.

Також прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевняв, що допомоги вистачить на всіх українців, хто її потребує. Він також зазначив, що в Україні пільги отримують близько 5 млн домогосподарств.